PEKING Čínské úřady zahájily likvidaci ateliéru světoznámého čínského umělce a aktivisty Aj Wej-weje na předměstí Pekingu. Vyplývá to z videozáznamů, které výtvarník zveřejnil v pátek na instagramu.
Aj Wej-wej v minulých letech proslul jako kritik čínského komunistického režimu. V roce 2011 ho čínské úřady zatkly a bez obvinění věznily 81 dní na tajném místě. V současné době žije v emigraci v Berlíně.
Aj uvedl, že někdejší budovu továrny na automobilové součástky na okraji Pekingu využíval jako svůj hlavní čínský ateliér od roku 2006. Stavbu přirovnal k „socialistické továrně ve východoněmeckém stylu“.
Jedná se o druhý ateliér Aj Wej-weje, který se Čína rozhodla zbourat. V roce 2011 bylo strženo jeho studio v Šanghaji. Umělec tehdy kritizoval tento krok jako reakci na jeho politický aktivismus.
V případě nové demolice nejsou žádné náznaky, že by ateliér byl likvidován kvůli politickým postojům umělce. Aj Wej-wejův asistent Ka Žang uvedl, že nájemní smlouva pro tento objekt vypršela. O datu chystané demolice ale výtvarníka nikdo předem neinformoval.
Takovéto náhlé demolice, které mají připravit prostor pro moderní městskou výstavbu, jsou v Pekingu běžné. Minulý měsíc byly některé galerie ve stejné čtvrti upozorněny, že mají dva týdny na vystěhování před likvidací budov, které byly podle úřadů postaveny nelegálně.
Aj Wej-wejův asistent Ka Žang řekl, že umělcův tým ještě vynášel jeho díla z budovy, když bagr začal vyrážet okna ateliéru. „U zadní části budovy ležely jako na hřbitově části různých Ajových prací, přízračná retrospektiva pod širým nebem,“ podotkl Ka.
Aj Wej-wej později zveřejnil na instagramu fotografie některých známých děl, která v pekingském ateliéru vznikla. Je mezi nimi také působivý soubor více než 5000 jednoduchých dřevěných stoliček. Ty se v uplynulých staletích hojně používaly na čínském venkově, s příchodem takzvané kulturní revoluce komunistického vůdce Mao Ce-tunga a s následným masovým stěhováním do měst ale začaly končit na smetištích. K viděníá byly na jedné z největších umělcových výstav, která se konala před čtyřmi lety v německé metropoli.
Čínské úřady umělec, který je rovněž známý jako spoluautor návrhu olympijského stadionu (Ptačího hnízda) v Pekingu, rozhořčil mimo jiné svou kritikou nedostatečné reakce vlády na zemětřesení v provincii S’-čchuan v roce 2008. Pokusil se sepsat jména více než 5000 školáků, kteří při otřesech půdy zahynuli, a poukázat na mizernou úroveň stavby školních budov, jež se řítily k zemi snáz než okolní objekty.
V posledních letech se Aj Wej-wej zaměřuje především na uprchlickou problematiku. Svá díla představil i v Praze.
https://www.lidovky.cz/cinske-urady-demoluji-atelier-vytvarnika-a-aktivisty-aj-wej-weje-phq-/kultura.aspx?c=A180804_074333_ln_kultura_ssuBagikan Berita Ini
0 Response to "Čínské úřady demolují ateliér výtvarníka a aktivisty Aj Wej-weje"
Post a Comment