Search

Ve Washingtonu oslavili výročí vzniku Československa. Zahrála Česká filharmonie

Vyvrcholením oslav stoletého výročí vzniku samostatného Československa v zahraničí bylo vystoupení České filharmonie v Kennedyho centru ve Washingtonu. Součástí slavnostního večera bylo předání ceny Antonína Dvořáka. Vznik samostatného státu včera v hlavním městě USA připomněli americké veřejnosti nejen filharmonici, ale také významné osobnosti politického, kulturního a podnikatelského života.

„To, že tuto prestižní cenu přebíráme tady a teď je pro nás významné. Zavazuje nás to k tomu, abychom dál šířili po světě odkaz jedinečných českých hudebníků. Dnes zahrajeme pro americké publikum nejen skladby Antonína Dvořáka, který je s Amerikou úzce spojen, ale také Double pro orchestr skladatele Luboše Fišera,“ řekl generální ředitel České filharmonie David Mareček.

Připomněl, že Dvořák v době svého vzestupu pracoval právě v USA. Během svého pobytu zde složil proslulou Symfonii číslo 9 „Z nového světa“. Už méně se ale ví, že Dvořák se zároveň podílel na budování moderních principů hudebního vzdělávání, když stál u vzniku americké konzervatoře, kde také vyučoval.

Hudba jako univerzální jazyk

„Je to hluboce symbolická událost, oslavujeme výročí republiky a zároveň připomínáme velikána naší kulturní historie Antonína Dvořáka. Jsem rád, že tento moment prožíváme na půdě tak významné instituce, jakou je Kennedyho centrum,“ řekl filantrop Karel Komárek, který stál u zrodu Ceny Antonína Dvořáka a dlouhodobě podporuje rozkvět jeho díla nejen v České republice, ale i na mezinárodních scénách.

Podle něj Antonín Dvořák patří k nejvýznamnějším osobnostem, jež utvářely základy české i mezinárodní kulturní scény. Dvořákův pobyt v USA byl zásadním obdobím v jeho tvorbě a jeho americký příběh je inspirací pro umělce z celého světa. 

„Česká kultura hrála vždy důležitou úlohu při vytváření české národní identity. Česká hudba a specificky Antonín Dvořák jsou proto klíčovými diplomaty svoji země v USA, hovořícími univerzálním jazykem srozumitelným místnímu publiku a přesto vždy nezaměnitelně českými”, uvedl Hynek Kmoníček, velvyslanec České republiky v USA.

Koncertu a slavnostní recepce se zúčastnili bývalá ministryně zahraničních věcí USA paní Madeleine Albrightová, velvyslanec ČR v USA pan Hynek Kmoníček, velvyslanec USA v ČR pan Stephen B. King, bývaly velvyslanec USA v ČR pan Andrew H. Schapiro, ministr kultury pan Antonín Staněk, podnikatel a zakladatel skupiny KKCG Karel Komárek, světoznámý plastický chirurg Bohdan Pomahač nebo dcera Milady Horákové paní Jana Kánská.

Podpora mezinárodních vztahů

Podle výkonné ředitelky Kennedyho centra Deborah Rutter je jedním z hlavních a dlouhodobých cílů centra podporovat mezinárodní umělecké vztahy a obohacovat americkou kulturu zvenku. „K tomu slouží i události, jako je ta dnešní,“ uvedla Deborah Rutter.

Zdůraznila, jak si osobně váží spolupráce s Karlem Komárkem a jeho manželkou Štěpánkou. kteří jsou aktivními členy výboru centra od roku 2013. Komárek byl v roce 2012 oceněn zlatou medaili za zásluhy na poli umění Kennedyho centra a od loňského roku spolu s manželkou předsedá mezinárodnímu výboru pro kulturu. „Česká kultura je nádherná a jsme velmi rádi, že díky podpoře manželů Komárkových můžeme v Kennedy Centru vítat stále více českých umělců,“ dodala Rutter.

V centru vystoupilo již několik umělců z České republiky a vždy se jejich vystoupení setkalo s velkým ohlasem. Dalšími, kdo se na Millenium Stage v následujících měsících představí, jsou Pavlína Horáková, Karel Růžička, Lukáš Sommer, či Please the Trees.

Let's block ads! (Why?)

https://www.denik.cz/ze_sveta/ve-washingtonu-oslavili-vyroci-vzniku-ceskoslovenska-zahrala-ceska-filharmonie-20181030.html

Bagikan Berita Ini

0 Response to "Ve Washingtonu oslavili výročí vzniku Československa. Zahrála Česká filharmonie"

Post a Comment

Powered by Blogger.