Search

Hlavní ceny zlínského festivalu jdou do ciziny, diváky zaujal český film

Náctiletý Albert je nešťastně zamilovaný do sestry svého nejlepšího kamaráda a vztah mezi sebou řeší i jeho rodiče. Nakonec ale všichni přijdou na to, že ke štěstí stačí láska, přátelství a odvaha měnit věci k lepšímu.

Výběr z oceněných filmů

Zlatý střevíček (hlavní festivalová cena)

  • Nejlepší hraný film pro děti – Supa Modo
  • Nejlepší hraný film pro mládež – Ječná pole za horami
  • Nejlepší animovaný film – Hurá na borůvky!

Další ocenění

  • Hlavní cena dětské poroty – Los Bando
  • Hlavní cena mládežnické poroty – Na mou duši
  • Cena Zlaté jablko za nejúspěšnější hraný film (divácká cena) – Přání k mání

To je v kostce děj filmu režiséra Víta Karase Přání k mání. Diváky Zlín Film Festivalu zaujal natolik, že mu udělili svoji cenu.

Jeho 58. ročník v pátek skončil slavnostním galavečerem. 

„Letos se několikrát objevilo téma superhrdinů, jejichž prostřednictvím se děti snaží překonávat své obtíže, třeba různé nemoci,“ shrnula umělecká ředitelka přehlídky Markéta Pášmová.

Příběhy z Keni a Tibetu

Hlavní festivalovou cenu Zlatý střevíček v kategorii hraný film pro děti porotci udělili keňskému snímku Supa Modo. Titul odkazuje právě k názvu superhrdiny, kterého mají děti v této africké zemi a který pomáhá nemocné dívce.

„Snímek zobrazuje těžké téma lehkou formou a dává pocit naděje. Ukazuje, jak je důležité překonávat těžkosti, i to, že každý může být superhrdinou, stačí jen, když má podporu okolí,“ zdůvodnila vysoké hodnocení filmu předsedkyně festivalové poroty Anna Geislerová.

„Dnešním pohádkám už nerozumím,“ říká Hanzlík

Králů hrál několik, role princů se ale Jaromíru Hanzlíkovi vyhýbaly. Dnešní děti ho zřejmě znají z pohádky Nesmrtelná teta, filmu Lucie, postrach ulice nebo seriálu Cirkus Humberto. Televizních, filmových i divadelních postav ale ztvárnil stovky.

„Nejvíce jsem se asi vyřádil v Nesmrtelné tetě. Ten král, který byl úplně blbý, se hrál opravdu krásně,“ směje se populární herec, jenž do Zlína přijel na filmový festival a převzal cenu za celoživotní přínos dětské kinematografii.

Zavzpomínal i na roli strýce Pepina v Postřižinách, zvláště na památnou „komínovou scénu“, kterou sehrál s Magdou Vášáryovou.

„Jirka Menzel nás postavil v Dalešicích pod komín a řekl: Tam vylezete. My jsme se s Magdou na sebe podívali, jestli to myslí vážně. Než jsme se na něj otočili, už byl na tom komíně on sám. Magda prohlásila: Když tam vylezl Menzel, tak já taky. No a já, abych nebyl za sraba, jsem musel za ní,“ líčil Hanzlík, jenž letos oslavil 70 let.

Klasické pohádky má moc rád. „Líbí se mi takové, které ještě jsou pohádkami, jako je Pyšná princezna nebo Byl jednou jeden král. Také jsou ale pohádky, kterým já už nerozumím,“ řekl herec, jenž na festival přijel se svou vnučkou. Rád se také díval na grotesky s Chaplinem, Pepka námořníka nebo Malého Muka. A proč se mu role princů vyhýbaly? Prý sám netuší. „Mým největším kamarádem z dětství je Petr Štěpánek, ten si jich užil, až mu to lezlo krkem, a já nic. Králové jsou ale vděčnými rolemi. Nepřekonatelným králem je pan Neumann v Pyšné princezně,“ je přesvědčen.

Z postav, které pro děti ztvárnil, nejvíce kromě krále v Nesmrtelné tetě vzpomíná na Huckleberryho Finna. „Při tomto natáčení jsem měl možnost potkat se s takovými bardy, jako byli Jiřina Šejbalová nebo Ladislav Pešek,“ zmínil.

Hanzlíkovo jméno je spojeno i se zlínským filmem. Na začátku 70. let natočil pro kudlovské studio film Metráček. „Vím jen, že to bylo o nějaké tlusté dívence, ale vůbec si to nevybavuji,“ přiznal herec.

Dětský svět se podle něj hodně proměnil. „Nás jako děti museli rodiče večer nahánět domů. Dnes je prosí, aby šly ven. Hrdiny jsou pro ně youtubeři, zatímco já ani nevím, co to je,“ uvedl.

Netěší ho ani to, že se točí převážně kriminálky. To ho přivedlo k myšlence, že napíše scénář komedie v duchu filmu Léto s kovbojem. „Bude se to jmenovat Léto s gentlemanem. Ale nejedná se o žádné pokračování Léta s kovbojem, oba filmy budou mít společnou jen atmosféru,“ vysvětlil.

Snímek natočí Jiří Adamec, objeví se v něm Igor Bareš či Alena Antalová. „Jediné, co nám chybí, jsou peníze,“ posteskl si Hanzlík.

V sekci hraných filmů pro mládež si Zlatý střevíček odvezl britský film Ječná pole za horami odehrávající se v odlehlých horách Tibetu. Nabízí pohled dospívající dívky na to, kolik stojí svoboda a kdo za ni platí.

„Úplně nás okouzlil. Ničím nevydírá, je v něm přesně tak akorát slov i hudby. Připomíná nám, že svoboda není automatická, a pomáhá nám uvědomovat si hodnoty,“ objasnila rozhodnutí poroty Geislerová.

Tuzemská kinematografie přesvědčila porotce pouze v kategorii animovaného filmu - Zlatý střevíček získal krátký snímek Hurá na borůvky.

Vášáryovou zastoupila dcera

Festival letos rozdělil celkem 21 filmových cen, hlasovaly nejen odborné poroty, ale i dětské a o třech oceněních rozhodli také diváci.

Z galavečera si Zlatý střevíček odnesl herec Jaromír Hanzlík, který ho spolu s Magdou Vášáryovou získal za mimořádný přínos dětské kinematografii. Slovenské herečce ale pracovní povinnosti neumožnily do Zlína přijet, cenu tak za ni převzala její dcera Hana Lasicová.

Dvojice se spolu objevila v nezapomenutelných Postřižinách.

„Magdu si z natáčení pamatuju jen v jedné situaci. Jakmile Jirka Menzel řekl stop, Magda si vzala knížku, někam se schovala a furt jen četla,“ zavzpomínal Hanzlík.

Novinkou byli youtubeři

Letošní 58. ročník mezinárodní přehlídky filmů pro děti a mládež, která patří k největším a nejstarším svého druhu na světě, navštívilo přes 125 tisíc lidí.

Z toho více než 40 tisíc návštěvníků usedlo do sedaček v kinosálech, zbytek zaujal doprovodný program zahrnující koncerty, divadelní vystoupení, tvůrčí dílny, výstavy či sportovní akce.

„Nově jsme letos zařadili youtubery, kteří patří ke generaci, jíž je náš festival určen,“ uvedl prezident přehlídky Čestmír Vančura.

Tento rok organizátoři akci zaměřili na česko-slovenskou kinematografii a připomněli sté výročí vzniku Československa.

Téma příštího ročníku, který se bude konat od 24. května do 1. června 2019, ještě není známé.

Let's block ads! (Why?)

https://zlin.idnes.cz/zlin-film-fest-2018-galavecer-ceny-zlaty-strevicek-jaromir-hanzlik-phd-/zlin-zpravy.aspx?c=A180602_405400_zlin-zpravy_ras

Bagikan Berita Ini

0 Response to "Hlavní ceny zlínského festivalu jdou do ciziny, diváky zaujal český film"

Post a Comment

Powered by Blogger.