Search

Obrazy českých malířů našly kupce za 200 milionů. Plátno Toyen aukci vévodilo

Sugestivní obraz od Toyen, vlastním jménem Marie Čermínové, šel do aukce s vyvolávací cenou 13 milionů korun. Plátno z roku 1957, kterému výjimečný význam přisuzovala i sama malířka, je podle galerie reprezentativní ukázkou z autorčina vrcholného pařížského období.

Hranici šesti milionů na dnešní aukci pokořil znovuobjevený a po mnoho desítek let veřejnosti nepřístupný obraz Děti v lese od Václava Brožíka. Nového majitele dnes získal za 6,2 milionu. Ještě o více než dva miliony dráž byla vydražena velkoformátová Kompozice od Františka Foltýna a s cenou 9,7 milionu korun opustil dražební sál Čapkův obraz Koupání v Oravě.

Úspěch měla avangarda i moderna

V Česku nepříliš obvyklou položkou dnešní dražby byla plastika jednoho z nejvýznamnějších představitelů surrealistického proudu Salvadora Dalího. Bronzová socha Mínotaurus se prodala za 8,4 milionu korun.

„Pozornost sběratelů se soustředila kromě Dalího i na tvorbu jiných zahraničních autorů a to zejména francouzských impresionistů Louise Valtata, Armanda Guillaumina a Eugena Boudina,“ uvedla Kaslová.

Úspěchu a nových autorských rekordů dosáhla i díla českých klasiků z 19. století, například Aloise Kirniga, Maxmiliána Haushofera či Maxmiliána Pirnera. Velkému zájmu dražitelů se těšili také čeští avantgardní umělci i modernistická díla. „Autorské rekordy padaly kupříkladu u děl Magdaleny Jetelové, Vlastimila Beneše, Vladimíra Kopeckého či Jindřicha Štyrského,“ doplnila mluvčí.

Na aukci se dnes dražila také díla několika současných výtvarníků. Výtěžek z prodeje desítky z nich věnuje Galerie Kodl už posedmé ve prospěch Centra Paraple na pomoc lidem na vozíku s poškozením míchy. Aukce vynesla na dobročinné účely 581 tisíc korun.

Kdo je vlastně Toyen, která vévodí aukci?

- Toyen (vlastním jménem Marie Čermínová, 1902-1980) je označována za první dámu české meziválečné avantgardy. Její dílo zahrnuje "naivistické" obrazy spjaté s českou realitou, ponuré výjevy inspirované válkou či, pro ni tolik typické, surrealistické kompozice. Často je v jejím díle přítomen také erotický akcent, poprask vyvolal například Polštář se scénou z nevěstince či slavný Ráj černochů.

- Kromě umění proslula Toyen i nekonformními názory. Odmítla civilní jméno, zrušila své rodinné vazby a popřela tradiční ženskou roli. Oblékala se do mužských šatů a sympatizovala též s anarchistickým hnutím.

- Marie Čermínová se narodila 21. září 1902 v Praze, v šestnácti se rozešla s rodinou a studovala UMPRUM. Malovat začala kolem roku 1922. Týž rok se na chorvatském ostrově Korčula seznámila se surrealistou Jindřichem Štyrským a rok nato se z ní stala Toyen.

- Se Štyrským zůstala až do jeho smrti v roce 1942. Za války ve své garsonce v Krásově ulici ukrývala básníka Jindřicha Heislera, kterému hrozila deportace do koncentračního tábora. V roce 1947 s ním odjela do Paříže a vstoupila do surrealistické skupiny Andrého Bretona. Mezi lety 1947 a 1962 tam měla šest samostatných výstav. Postupně se však stále víc uzavírala před světem. Zemřela 9. listopadu 1980 ve 78 letech. Pohřbena je na pařížském hřbitově Batignolles.

- Surrealistické obrazy Toyen dodnes působí uhrančivě a je o ně velký zájem. Její rekord stanovil loni v květnu obraz Šero v pralese, z vyvolávací ceny 14 milionů se vyšplhal na 30 milionů korun (36 milionů korun s aukční přirážkou) a nyní je na pátém místě v žebříčku nejdráže prodaných obrazů na aukcích v České republice. Dráže se prodaly jen dva obrazy Františka Kupky (za 62 a 57,4 milionu korun) a dvě díla Oskara Kokoschky (52 a 37,7 milionu korun).

Let's block ads! (Why?)

https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-kultura/545080/obrazy-ceskych-maliru-nasly-kupce-za-200-milionu-platno-toyen-aukci-vevodilo.html

Bagikan Berita Ini

0 Response to "Obrazy českých malířů našly kupce za 200 milionů. Plátno Toyen aukci vévodilo"

Post a Comment

Powered by Blogger.