Search

Nátělník a knírek. Jako by zpíval přímo tobě. Freddie Mercury je zpátky

Hraje ho Rami Malek, proslavený seriálem Mr. Robot, a podle prvních recenzí patří právě jeho výkon k nejsilnějším položkám podívané, jejíž hodnocení je jinak zdrženlivé. Aktuální průměrná známka se pohybuje kolem padesáti procent a Steve Rose z listu The Guardian shrnul své výhrady následovně: „Bohemian Rhapsody vzdává čest showmanovi Mercurymu, ale nedovede diváka získat pro Mercuryho člověka.“

Jiní zase hovoří o konvenčním, bezpečném, kapelou zjevně autorizovaném životopisu. Nicméně od kritiků to schytává spíše režisér Bryan Singer, který si udělal jméno komiksovou sérií X-Men, naopak představitele hlavní role „vyzařujícího nakažlivý magnetismus“ hromadně chválí. Co vlastně tušil Malek, rodilý Američan egyptského původu, o své postavě?

„Věděl jsem, že Queen mají ohromné množství příznivců a že Freddie Mercury byl ikonou i hrdinou pro spoustu lidí na celém světě. Ale nemyslím, že bych dokázal zcela pochopit, jak obrovský vliv na ně měl,“ přiznává Malek.

„Také jsem vždycky patřil k jejich fanouškům, ale když jsem začal pátrat víc, zjistil jsem, že Queen začali už v 70. letech, kdy všichni měli dlouhé vlasy, černé nehty a nosili hodně výstřední oblečení. Myslím, že většina lidí si vybavuje Freddieho Mercuryho jako nakrátko ostříhaného, svalnatého muže s knírkem, oblečeného v nátělníku a překypujícího mužným sebevědomím. Rád jsem tedy poznal i jeho jiné verze,“ vypráví herec.

Podle producenta Grahama Kinga se snažili najít herce, který vedle Mercuryho jevištní stylizace obsáhne jeho složitý charakter. „Byl to bojovník, který se jen tak nevzdával. Přistěhovalci to tehdy ve Velké Británii neměli snadné, nestal se hvězdou přes noc. Ale po každém odmítnutí dokázal přijít s něčím ještě lepším; proto byla skupina Queen tak úspěšná,“ míní King.

Tři v pozadí

Malek začal tím, že objevoval Mercuryho jako frontmana kapely: „Chtěl jsem ukázat jeho schopnost ovládnout pódium, jeho zpěv, hru na piano – a uprostřed toho jsem uviděl muže, který se snažil najít sám sebe. Od toho jsem se mohl odrazit. Freddie byl obdařen naprosto nepopiratelnou přitažlivostí, když byl na jevišti, cítil, že dokáže cokoliv. Uměl zapůsobit na publikum tak, že každému připadalo, jako by byl jedinou osobou široko daleko, jako by Mercury promlouval jen k němu – a takový kontakt z něj udělal revolučního umělce.“

Zbylé členy skupiny Queen – Briana Maye, Rogera Taylora a Johna Deacona – ztělesnili Gwilym Lee, Ben Hardy a Joe Mazzello.

Pro Leeho, který se objevil v seriálech Jamestown a Vraždy v Midsomeru, bylo přímo nemožné odmítnout roli kytaristy Maye. „Jednak je to kultovní postava, jednak se mi líbí, že film věhlasné rockové bohy vykresluje lidsky, jako osobnosti i jako dříče. Vyjeli na turné do Japonska, kde vyvolali poprask, posluchači je tam zbožňovali, ale když se vrátili domů, nedělo se nic,“ líčí Lee.

O Mayovi také ví, že dlouho vedl válku s otcem: „Studoval úspěšně astrofyziku, připravoval se na doktorát a vědeckou dráhu nakonec ukončil kvůli kapele, což jeho otec vůbec neschvaloval. Vzal syna na milost až poté, co ho na vystoupení přivezl concordem a ubytoval v pětihvězdičkovém hotelu.“ Během příprav se herec s Mayem sešel, byl i při natáčení scény, v níž nahrává sólo pro Bohemian Rhapsody.

Hardy měl z role Rogera Taylora strach. „Je to fantastický bubeník a já jsem v životě na bubny nesáhl. Což jsem samozřejmě nepřiznal, když jsem se o roli ucházel! Řekl jsem, že bubnovat umím, režisér si přál vidět video, tak jsem si koupil nejlevnější sadu bicích, na kterou jsem narazil, a pár týdnů se denně učil,“ líčí herec, co předcházelo skutečnému tréninku, kdy se učil Taylorovy triky včetně roztočené paličky. Poslední lekci bubnování dostal nakonec přímo od něj.

Podstatnou složku podívané tvoří dekorace a kostýmy. Péřové boa, kožešinový hermelín, sametové pláště, mramorové koupelny, pozlacení lvi; všechno se dostalo před kameru. Brian May pustil tvůrce do svého archivu, což ocenili, protože si prý schovává každý útržek vstupenky, každý plakát, každé album, dokonce i kousky z šatníku kapely, které si pak herci ve filmu oblékli. Završením věrné filmové pouti po dráze skupiny se stalo zvukové nahrávání v legendárním londýnském studiu Abbey Road.

Prostě dělali muziku

Nejen očekávání spojená s filmem Bohemian Rhapsody dokládají, že Freddie Mercury objevil tajemství nesmrtelnosti. Svět se o něj nepřestává zajímat. Předloni byl po něm pojmenován asteroid – nosí název Freddiemercury. Současně se zvláštní tým věnoval studiu jedinečnosti zpěvákova hlasu, který rakouští, čeští a švédští badatelé srovnávali s operními pěvci; zjistili, že prý měl svižnější vibrato a subharmonii. Letos měl u nás premiéru muzikál Freddie, do kina se chystá celý tuzemský fanklub Mercuryho.

Proč vlastně právě tato hudební kapitola tolik znamenala a znamená? Možná nejpřesněji to vystihl Ozzy Osbourne: „Freddie byl skvělý. V době, kdy každý kolem dělal bůhvíco, Queen dělali muziku.“

Let's block ads! (Why?)

https://kultura.zpravy.idnes.cz/bohemian-rhapsody-film-queen-freddie-mercury-fnn-/filmvideo.aspx?c=A181026_132721_filmvideo_ts

Bagikan Berita Ini

0 Response to "Nátělník a knírek. Jako by zpíval přímo tobě. Freddie Mercury je zpátky"

Post a Comment

Powered by Blogger.